+

کتاب مدیریتی چک لیست

ارسال شده توسط: رحیم زاده | تاریخ انتشار: 2023-10-05 22:52:50 | | نظرات 0

به یاد آوردن تمام وظایف روزانه و انجام همه آن ‌ها با کیفیتی مطلوب، گاهی امکان‌ پذیر نیست و برای موفقیت در این امر باید با تکنیک های مدیریت زمان آشنا باشید. یکی از این تکنیک ‌ها، استفاده از چک لیست است. چک لیست مجموعه ‌ای از گام ‌ها است که برای مدیریت کارهای تکراری و فرایند های متداوم ایجاد شده است.

 

نقد و بررسی کتاب چک لیست:

این کتاب درباره اهمیت چک لیست در زندگی و موفقیت فردی و اجتماعی به نگارش درآمده است. با گفتن چک لیست، ابتدا لیست خرید یا لیست وسایل موردنیاز برای سفر در ذهن همه‌ افراد نقش می ‌بندد، ولی آتول گوانده نویسنده کتاب، پزشک و جراح حاذق، از اهمیت بیشتر و فراتر چک لیست در این کتاب سخن می ‌گوید. وی نشان می‌ دهد وجود یک چک لیست دقیق در مشاغلی مانند پزشکی یا صنعت هواپیمایی، می ‌تواند انقلابی عظیم ایجاد و میزان موفقیت و دستیابی به موفقیت را دو چندان کند. آتول گوانده، براساس سال ‌ها تحصیل، تحقیق و جراحی متوجه‌ یک سری اشتباه و خطاهای انسانی و قابل جبران می‌ شود که در تمام دنیا رخ می‌ دهد. او پی برد پزشکان و استادان برجسته و زبردست هم گاهی در اتاق عمل دچار اشتباه می‌ شوند و بیمار به‌ راحتی جان خودش را از دست می‌ دهد. نویسنده در این اثر داستان ‌های واقعی و خواندنی را تعریف کرده که به دلیل عدم وجود چک لیست سبب ایجاد مشکلی بزرگ یا حتی مرگ یک فرد شده‌ است.

 

کتاب چک لیست شامل نه فصل است که شامل:

فصل یک: مشکل پیچیدگی شدید.

فصل دو: چک لیست.

فصل سه: پایان استاد بنا.

فصل چهار: ایده.

فصل پنج: اولین امتحان.

فصل شش: کارخانه چک لیست.

فصل هفت: آزمایش.

فصل هشت: قهرمان عصر چک لیست‌ ها.

فصل نه: نجات.

 

بخشی از متن کتاب چک لیست:

برای مدیریت کردن پیچیدگی امور، کارها را بین متخصصین مختلف تقسیم کرده ‌ایم. اما با وجود این تقسیم ‌بندی هم، گاهی کارها بسیارند و به افراد فشار می‌ آورند. مثلاً، طی یک روز ویزیت جراحی عمومی در بیمارستان، بخش زایمان از من خواست تا یک خانم ۲۵ ساله را که درد فزاینده ‌ای در سمت راست شکم، تب و حالت تهوع داشت، معاینه کنم که این علائم احتمال وجود آپاندیس را افزایش می ‌داد، اما او باردار بود و انجام سی‌ تی ‌اسکن برای رد این احتمال برای جنین خطرناک بود. یک متخصص سرطان زنان که به هنگام عمل جراحی درآوردن کیست تخمدان خانمی متوجه گسترش سرطان پانکراس او شده بود، خواست که من را به اتاق عمل فرا بخوانند، همکارم از من خواست تا وضعیت پانکراس را ببینم و بگویم آیا نیازی به نمونه‌ برداری هست. یا مثلاً یک پزشک عمومی در بیمارستان مجاور، با من تماس گرفت تا در مورد انتقال بیماری سرطانی در بخش مراقبت‌ های ویژه که تومورش تا کلیه ‌ها و روده ‌اش رشد کرده و آن ‌ها را از کار انداخته بود صحبت کند، غده سرطانی خونریزی داشت و آن ‌ها نمی ‌توانستند خونریزی را کنترل کنند. با یک بار بخش تخصصی داخلی و گوارش ما از من خواست تا مرد ۶۱ ساله‌ ای را که نفخ بسیار شدیدی داشت ببینم. به دلیل ضعیف بودن ریه ‌اش، امکان عمل جراحی لگن برای او وجود نداشت؛ و در حال حاضر هم از التهاب شدید روده بزرگ رنج می برد-یک کولیت حاد- که حتی با وجود سه روز مصرف آنتی ‌بیوتیک بدتر هم شده بود و گویا جراحی تنها گزینه درمانش بود.

اما بعید به نظر می رسد که چیزی به سادگی چک لیست، بتواند کمک مهمی بکند. شاید بپذیریم که خطاها و سهل انگاری ها اتفاق می افتد، حتی نابود کننده ترین آن ها، اما باور داریم که مشاغل ما پیچیده تر از آن است که در یک چک لیست گنجانده شود. برای مثال، گوناگونی افراد بیمار به مراتب بیشتر از گوناگونی هواپیماها است. مطالعه ای در مورد ۴۱ هزار بیمار تروما هر گونه ضربه یا جراحت به بدن در ایالت پنسیلوانیا نشان داد که آن ها ۱۲۲۴ تشخیص متفاوت مربوط به جراحت داشتند، که ۳۲۲۶۱ ترکیب خاص را تشکیل می دادند. مثل این که ۳۲۲۶۱ نوع هواپیما برای فرود آمدن داشته باشیم، طراحی جزئی مراحل دقیق برای همه کارها ممکن نیست و پزشکان شک داشتند که یک تکه کاغذ با کادرهای کوچک بتواند اوضاع را بهتر کند...

در ادامه.. https://ketabtala.com

ارسال نظر