+

معرفی کتاب های الهی قمشه ای

ارسال شده توسط: رحیم زاده | تاریخ انتشار: 2023-08-08 22:05:57 | | نظرات 0

معرفی کتاب های نویسنده حسین محی الدین الهی قمشه ای

دکتر حسین محی‌الدین الهی قمشه ‌ای متولد 14 دی ‌ماه 1318 در تهران است. وی در دبیرستان مروی تحصیلات متوسطه ‌اش را به انجام رسانده و سپس در دانشکده‌ الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران درس ‌خوانده و مدرک دکترایش را از این دانشگاه دریافت کرده است. فعالیت ‌های دکتر حسین الهی قمشه ‌ای بسیار متنوع است. ایشان در شعر، حکمت و فلسفه کارهای بسیاری کرده است. زیبایی ‌شناسی یکی از عناصر معروف نوشته ‌های الهی قمشه‌ ای است. دکتر الهی قمشه ‌ای عقاید عارفانه‌ و زیبایی دارد و در نگرش به مسائل زاویه‌ دید مخصوص به خود را پیش‌ گرفته است. برای مثال یکی از سخنان معروف‌ استاد الهی قمشه ‌ای درباره‌ دین چنین است: ما بی‌ دین به دنیا نیامده ‌ایم تا ديني اختيار كنيم، بلكه هر انساني با عشق به زيبايي و دانايي و نيكويي به دنيا می‌آید و رشد می‌کند و اگر از صراط مستقيم فطرت دور نشود، با همان عشق به راه هدايت می ‌رود.

پدر دکتر الهی قمشه ‌ای (مهدی الهی قمشه‌ای) از روحانیون بزرگ شیعه و فقیه و فیلسوف عارف ‌مسلکی بود. ایشان در حوزه شاگردان بسیار برجسته‌ ای چون؛ عبدالله جوادی آملی و سید حسین نصر، تربیت‌ کرده و همچنین، استاد عربی در دانشکده‌ ادبیات دانشگاه تهران و استاد فلسفه در دانشکده‌ الهیات بوده است. دکتر حسین الهی قمشه ‌ای تحصیلات حوزه را نیز در کنار تحصیلات دانشگاهی در محضر پدرش فرا گرفت و به علومی چون اخلاق، منطق، فلسفه و کلام و ... مسلط شد. شما می توانید از طریق سایت فروش اینترنتی کتاب اقدام به خرید کتاب های نویسنده دکتر حسین محی ‌الدین الهی قمشه ‌ای کنید.

معرفی کتاب های نویسنده حسین محی ‌الدین الهی قمشه ‌ای:

 1. کتاب سیصد و شصت و پنج روز با ادبیات انگلیسی.
 2. کتاب 365 روز در صحبت فردوسی.
 3. کتاب کوی نومیدی مرو امیدهاست.
 4. کتاب 365 روز در صحبت مولانا.
 5. کتاب 365 روز در صحبت قرآن.
 6. کتاب 365 روز در صحبت حافظ.
 7. کتاب 365 روز با سعدی.
 8. کتاب دیوان حافظ.

کتاب های الهی قمشه ای

نقد و بررسی کتاب 365 روز در صحبت حافظ:

این کتاب، کتاب ششم از مجموعه کتاب ‌های جوانان و فرهنگ جهانی است. این مجموعه با هدف شناساندن فرهنگ و ادبیات به جوانان تدوین شده است. حافظ شیرازی شخصیت ادبی و شاعر بزرگی است که غزل های بی نظیر او، پیوند عمیقی با قلب های همه فارسی زبانان دارد. غزلیات حافظ چه در زمان خوشی و جشن و چه هنگام اندوه و تنهایی راه خود را به دل دوست دارانش باز می کند و به لحظات آنان گرمی می بخشد. خرید کتاب و مطالعه آن می تواند برای تمام کسانی که علاقه مند به شعر و ادبیات، به ویژه غزل خوانی علاقه دارند، جذاب باشد. الهی قمشه ای در این اثر ابتدا آیات و سوره ها را به صورت عربی آورده و سپس ترجمه انگلیسی آن را در کنارش جای داده است. در نهایت ترجمه فارسی به همراه توضیحات و نکات شیرین و بلیغ آیات عربی و ترجمه انگلیسی را تکمیل می کند. در کنار همه این ها واژه نامه ای خلاصه و مفید و فهرست بندی موضوعی نیز از ویژگی های مثبت اثر است.

بخشی از متن کتاب 365 روز در صحبت حافظ:

 1. باغ مرا چه حاجت سرو و صنوبر است
 2. شمشاد خانه پرور من از که کمتر است      
 3. ای نازنین صنم تو چه مذهب گرفته ای
 4. کت خون ما حلال تر از شیر مادر است   
 5. چون نقش غم ز دور ببینی شراب خواه
 6. تشخیص کرده ایم و مداوا مقرر است     
 7. از آستان پیر مغان سر چرا کشم
 8. دولت درین سرا و گشایش درین در است             
 9. یک نکته بیش نیست غم عشق و این عجب
 10. کز هر زبان که می شنوم نامکرر است
 11. دی وعده داد و صلم و در سر شراب داشت
 12. امروز تا چه گوید و بازش چه در سر است
 13. در کوی ما شکسته دلی می خرند و پس
 14. بازار خود فروشی از آن سوی دیگر است
 15. ما باده می خوریم و حریفان غم جهان
 16. روزی به قدر همت هر کس، مقرر است
 17. شیراز و آب رکنی و این باد خوش نسیم

کاربران گرامی می توانند برای خرید این کتاب وارد سایت زیر شده و در بخش کتاب های شعر خرید خود را انجام دهند و یا به راحتی با یک کلیک برروی اسم نویسنده، کتاب های نویسنده مورد نظر خود را مشاهده و خریداری کنند.

آدرس فروشگاه اینترنتی کتاب طلا: میدان انقلاب، خیابان انقلاب، خیابان دانشگاه، کوچه رستمی، پلاک 11 واحد 5

https://ketabtala.com

ارسال نظر