+

تاثیر کتاب های تصویری یا مصور بر خردسالان و کودکان

ارسال شده توسط: رحیم زاده | تاریخ انتشار: 2023-12-09 23:22:47 | | نظرات 0

کتاب های تصویری یا مصور منبع مهم زبان، مفاهیم و درس های جدید برای کودکان خردسال هستند. کتاب های مصور فواید فوق العاده ای برای کودکانی که در مراحل اولیه رشد مهارت های خواندن خود هستند به ارمغان می آورد. تصاویر نشان داده شده در کنار متن ابزارهای ارزشمندی را برای کمک به کودکان در ایجاد درک، روانی، واژگان و سایر مهارت های پایه سواد ارائه می دهند. تصاویر موجود در یک کتاب تصویری، صفحات را زنده می کند و به عنوان یک نقشه راه بصری برای داستان عمل می کند. کودکان اغلب این سوال را می پرسند: چرا. اکثر اوقات آن ها در تلاش برای درک دنیای اطراف خود هستند. هنگامی که کودک به سن خاصی رسید، می ‌خواهد بیشتر بداند که در چه دنیایی زندگی می ‌کند و چگونه در آن قرار می ‌گیرد. وقتی چیزی ذهن کودک را جرقه می ‌زند، معمولا سوال های زیادی می پرسد. شما می توانید با تهیه برخی از کتاب های مصور یا تصویری از کتاب فروشی به سوال های کودکان خود پاسخ دهید و در کنار سرگرمی، کودکان تان را به خواندن کتاب علاقه مند کنید.

چندین فواید کتاب های مصور یا تصویری برای کودکان:

کتاب های مصور یا تصویری باعث ایجاد مهارت های زبانی می شوند:

وقتی بچه ها شروع به صحبت کردن و ساختن جملات می کنند، یاد می گیرند صداها و الگوهای زبان گفتاری را تشخیص دهند. در ابتدایی ‌ترین سطح، کتاب‌ های تصویری به بچه ‌ها کمک می ‌کنند تا بفهمند که کلمات معنا را منتقل می‌ کنند - تصاویر کتاب را با کلمات روی صفحه مرتبط می‌ کنند. بچه ها تصاویر موجود در صفحه را برای دانش پس زمینه یا سرنخ های زمینه ای برای توسعه واژگان بررسی می کنند. آن ها حتی از تصاویر برای یادگیری نام اشیاء جدید استفاده می کنند. می توانید از یک کودک بپرسید: آیا می توانید به من نشان دهید تمساح در این صفحه کجاست؟ یا کلمه تمساح با چه حرفی شروع می شود؟

 

کتاب های مصور یا تصویری درک مطالب را بهتر می کند:

کتاب‌ های غنی از تصاویر و عکس‌ ها، مزایای زیادی برای کمک به درک مطلب مفید دارند، برای مثال: عکس‌ ها سرنخ‌ های بصری را برای کمک به ما در کشف بیشتر روایت ارائه می ‌کنند، تصاویر، عبارات، جزئیات نانوشته، زمینه هایی را نشان می دهند که به ما در مقایسه کمک می کند. این ها به ما امکان می دهد تا جزئیات پیچیده تری از شخصیت ها را تجزیه و تحلیل کنیم. تصاویر می توانند دانش پس زمینه مهمی را ارائه دهند و نشانه های زمینه ای را بر اساس آن چه در داستان اتفاق می افتد ارائه دهند.

 

کتاب های تصویری علاقه کودکان به مطالعه را افزایش می دهد:

تصاویر یک کتاب مصور می تواند مسحورکننده، سرگرم کننده و الهام بخش باشد. آن ها می توانند داستانی از خودشان تعریف کنند. بسیاری از ما کتاب‌ های مصور را به ‌عنوان کتاب ‌هایی به یاد می ‌آوریم که ما را برای اولین بار عاشق مطالعه کرده اند. کتاب‌ های تصویری نسبت به کتاب‌ های بدون تصویر، در جلب توجه کودکانی که خواندن را یاد می ‌گیرند، بهتر عمل می ‌کنند.  وقتی بچه ‌ها از کتاب‌ ها یا داستان ‌های خاصی لذت می ‌برند، ممکن است بخواهند همان کتاب را بارها و بارها بخوانند. این نشانه خوبی است که باعث ایجاد علاقه برای خرید کتاب و خواندن کتاب می شود.

کتاب های تصویری نیز روشی عالی برای آموزش موضوعات مختلف به کودکان است. مجموعه ای از کتاب های تصویری تعاملی وجود دارد که به رشد مهارت های کودکان کمک می کند.

در آخر

در دنیای امروزی که ما در آن زندگی می کنیم، کودکان بیشتر در معرض انواع وسایل الکترونیکی مانند: بازی های ویدئویی، تلفن های همراه، کامپیوتر، آی پد و غیره هستند، به خصوص زمانی که در سنین پایین هستند. در دنیا ثابت شده است که خواندن برای کودکان خردسال به آن ها کمک می کند تا در مدرسه، بعدا در کار، و در خود زندگی روزمره پیشرفت کنند. به این فرآیند رشد شناختی می گویند. رشد شناختی به این معنی است که کودکان چگونه فکر می کنند، کشف می کنند. این شامل کمک به کودکان در مهارت های حل مسئله، تفکر خلاق و گسترش تخیل آن ها می شود. کودکان اکثر ایده های خود را از کتاب هایی که خوانده و دیده اند به دست می آورند، به همین دلیل است که کتاب های مصور بلوک ساختمانی برای کودکان هستند که خواندن را با درک تصویر برای تجزیه و تحلیل داستان می آموزند. اگرچه ممکن است به نظر برسد که کودکان به دلیل پیشرفت تکنولوژی علاقه ای به خواندن کتاب ندارند، اما صرف وقت برای خواندن کتاب های مصور برای کودکان برای رشد آن ها بسیار ضروری است.

فروشگاه اینترنتی کتاب طلا : https://ketabtala.com

ارسال نظر