+

بتن اکسپوز : مشخصات فنی بتن اکسپوز

ارسال شده توسط: رحیم زاده | تاریخ انتشار: 2023-01-28 14:19:28 | | نظرات 1

بتن اکسپوز چیست ؟ ؛ Exposed concrete

Dry facade contractor, dry facade execution, dry facade, dry facade connections, modern facade execution

بتن اکسپوز یکی از انواع بتن می باشد  که به دلیل دارا بودن سطح صیقلی و صاف در نمای خارجی و داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که کمترین تخلخل ممکن در آن وجود دارد و معمار می‌تواند با خیال راحت برنامه‌های مختلفی از جمله رنگ آمیزی و سایر روش‌های طراحی دکوراسیون بر روی آن اجرا کند و این نوع بتن یکی از نسل‌های جدید بتن‌های خاص است که به صورت پیش ساخته و استفاده در محل به کار گرفته می‌شود به طوریکه به معماران اجازه می‌دهد طرح‌های مورد نظرشان برای نمای ساختمان را به راحتی پیاده‌سازی کنندو با توجه به اینکه اجرای بتن‌ اکسپوزدر نما وزن سبک‌تری نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد، به همین دلیل به گزینه مناسبی برای نمای ساختمان تبدیل شده و سرعت پیشرفت کار را افزایش می‌دهد.

این بتن در حقیقت دیوار پوشهای بتنی است که از سیمان، سنگدانه ،پلیمر ،فیلر ، روان کننده ها ،پلیمر ، الیاف (میکرو و ماکرو) و مش تشکیل شده است و همچنین در نحوه ساخت آن ممکن است حرارت، بخار آب، اتوکلاو، خلأ، فشارهای هیدرولیکی و متراکم‌کننده‌های مختلف استفاده شود.

کاربوردها و موارد استفاده از بتن اکسپوز :

بطورکلی این نوع از بتن کاربردهای وسیعی در نمای بیرون یعنی در اجرای نمای خشک، داخل و کف ساختمان دارد و تایلهای بتن درضخامتهای مختلف تولید می شود که معمولابه چند دسته با مشخصات خاص تقسیم می شود :

الف – پنلهای  نما (نمای داخلی و خارجی)

در ساخت پنلهای نما از دانه های سیلیسی خاصی استفاده شده است که این مواد خاص باعث شده است که پنل بتن اکسپوز تولیدی سطحی صاف و مقاوم در برابر سایش برخوردار باشد و همچنین این دانه ها باعث شده است که جذب آب بسیار پایین داشته باشد  .در تولید این نوع پنلهای نما سعی شده است در ضخامتهای کم تولید شده تا بتوان به صورت نصب خشک در نما توسط مجری نمای خشک نصب نمود و بحث اجرای نمای خشک بتنی را مطرح نمود.

در تولید این پنلها می توان از بافت در سطح بتن استفاده کرد که بافتهای مختلفی را می توان در سطح بتن ایجاد کرد (طرح سنگ ، طرح چوب ، طرح ابرو بد ، طرح شاره ، طرح هفت و هشت ، طرح فونت بتن )

ب – پنلهای بتن اکسپوز برای کف

پنلهای بتن کف که برای پیاده روها ، محوطه وجاهای پر ترافیک استفاده می شود و این پنلها را می توان در ابعاد و ضخامتهای دلخواه به سفارش مشتری تولید نمود .این پنلها می تواند جایگزین مناسبی برای کفپوشهای سنگ و آجر باشد و این پنلها مقاوم در برابر شرایط جوی بوده و در رنگهای مختلفی می توان تولید نمود .

مزایای استفاده از بتن اکسپوز

 

1-طول عمر بالا

در طراحی این نوع بتن از کلیه مواد و مصالح اولیه مورد استفاده در بتن‌های معمولی استفاده شده است. بنابراین می‌توان ادعا کرد که طول عمر بالایی دارد.

2-سازگار با شرایط آب و هوایی مختلف (مناطق گرم و سرد)

استفاده از این نوع بتن به صورتی است که تغییرات محیطی تأثیر چندانی بر روی آن ندارد و نزولات جوی مانند برف و باران نیز کیفیت آن را پایین نمی‌آورد.


3-مقاوم در برابر شرایط جوی (رطوبت وحرارت )

4- انعطاف در طراحی

 استفاده از بتن اکسپوز به طراح کمک می‌کند که با توجه به ابعاد و اندازه‌ای که در پروژه خود نیاز دارد، اقدام به قالب گذاری و بتن ریزی کندو همچنین قابلیت اجرای نمای مدرن با اتصالات نمای خشک و ملات وجود دارد .

5-سرعت اجرای بالا

 استفاده از بتن‌های پیش ساخته در نما باعث می‌شود که نحوه چیدن آنها به مانند بلوکهای معمولی بوده و سرعت بالایی داشته باشد.


6-قابلیت تولید و اجرا در ابعاد و اندازه های متنوع

7-وزن کمتر از مصالح دیگر در نمای ساختمان

 شکل منحصر به فرد و قالب گذاری خاص در این نوع بتن باعث شده است که وزن‌ آن نسبت به سایر شیوه‌های نماکاری مانند سنگ‌های مصنوعی پایین‌تر باشد و یا با اجرای نمای خشک بتن اکسپوز می توان وزن کمتری به سازه منقل کرد .


8-قابلیت تولید در رنگهای مختلف

9-اجرای نمای مدرن و زیبا

 

انواع بتن اکسپوز:

این نوع بتن را می‌توان به دو نوع که یکی به صورت درجا در محل ونوع دوم پیش ساخته با ابعاد مشخص  دسته بندی کرد.

الف –بتن اکسپوز به صورت درجا در محل

ما در روش اول که بیشتر در پروژه‌های سنگین ، مانند پل‌های شهری و ساختمان‌های دولتی کاربرد دارد، فرایند تولید و بتن ریزی در محل پروژه صورت می‌گیرد. پروژه‌های بزرگ به صورتی ساخته می‌شوند که امکان استفاده از نمای پیش ساخته در آنها بسیار محدود است و حتی استفاده از این بتن‌ها باعث اعمال هزینه‌های زیادی به پیمانکاران می‌شود. به همین دلیل ترجیح داده می‌شود که عملیات استفاده از بتن اکسپوز و قالب‌گذاری آن در همان محل پروژه صورت گیرند و کلیه مراحل آن تحت نظر مهندسین سازه و معماران با تجربه انجام گیرد.برای اجرای روش درجا باید به نکات زیر توجه کنید:

-1قالب‌هایی که برای ساخت پنل استفاده می‌شود کاملا تراز و بی‌نقص باشند.

-2بدون سهل انگاری، تنها از قالب‌های سالم برای ساخت پنل‌ها استفاده شود.

-3به درزبندی دقیق قالب‌ها توجه شود.

-4با ویبره کردن بتن از خروج حباب‌های موجود در اختلاط اطمینان حاصل کنید.

-5روغن قالب مناسب را مورد استفاده قرار دهید.

این روش نیز برای پروژه های بزرگ استفاده می شود . در این روش فرایند تولید و بتن ریزی بتن در محل پروژه توسط قالب بندی خاص انجام می شود و به این علت بتن درجا می گویند .

ب- بتن اکسپوز پیش ساخته با ابعاد مشخص

بتن اکسپوزپیش ساخته در کارخانه‌های تولید بتن ساخته می‌شوند و قالب‌های آنها از قبل آماده سازی شده است. معمولاً این شرکت‌ها با توجه به تجربه کاری خود و همچنین سلیقه مشتریان، اقدام به ساخت چند قالب پرکاربرد می‌کنند و کلیه مراحل آماده سازی، بتن ریزی، جدا سازی قالب و در نهایت آماده سازی بتن را در همان محل انجام می‌دهند. با توجه به اینکه این کارخانه‌ها با استانداردهای مختلف آشنایی دارند روش‌های استفاده از این نوع بتن را به خوبی می‌شناسند، می‌توان گفت که تهیه بتن پیش ساخته گزینه بسیار خوب و استانداردی است و این پنلهای بتنی با ابعاد مختلف به روشهای مختلفی نصب می شوند که در زیر به آن اشاره می کنیم :

1 - اجرا به صورت ملات

البته گاها به علت عدم آگاهی از روشهای نصب خشک ، کارفرمایان پنلها را از طریق روشهای سنتی یعنی با ملات و دوغابی نصب می کنند که البته باید در این روش قبل از نصب پنل با مفتولهای گالوانیزه درون بتن اسکوپ کرده و سپس نصب نمایند .

2 - اجرای بتن به روش خشک

روش اول : نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و چسب مگااستون

در این روش پنلهای بتنی اکسپوز با توجه به نوع زیرسازی فلزی با چسب مگا استون و رعایت استانداردهای توصیه شده از طرف شرکت تولیدی چسب ، پنلهای بتنی روی شاسی آهنی توسط مجری نمای خشک نصب می شود .

روش دوم : نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و پیچ کردن تایل به زیرسازی

در این روش باید پنلهای بتن اسکپوز به صورت سوراخ دار تولید شود و زیرسازی فلزی توسط دو قوطی عمودی در امتداد سوراخ های پنل و روی دیوار اصلی اجرا شود . در تولید پنلهای بتن اکسپوز به این روش باید پشت سوراخ ها و انتهای پنل پلیت هایی کار گذاشته شده که این پلیت ها به شبکه مش درون بتن متصل شده است . پنل ها توسط پیچ های سرمته واشردار(پیچ شیروانی ) به قوطی های زیرسازی فلزی توسط مجری نمای خشک متصل می شود و این پیچ ها در حفره های پنل دیده می شود که در صورت عدم تمایل به نمایان بودن پیچ ها می توان محل پیچ را با بتونه مخصوص کاور نمود .

روش سوم : اجرای پنل بتن اکسپوز به روش جوشی

در این روش پنلها به گونه ای تولید می شود که در چهار گوشه آنها دستکهای فلزی انتظار تعبیه شده است که این دستکهای فلزی به شبکه فلزی متصل شده و این شبکه فلزی به شبکه مش درون بتن متصل بوده و از طریق جوشکاری به شاسی کشی اصلی که بر روی نما ایجاد شده است توسط مجری نمای خشک متصل می شود .

روش چهارم: نصب تایل بتن اکسپوز با استفاده از زیرسازی فلزی و اتصالات نمای خشک (نبشی و پیچ)

در این روش که با اتصالات نمای خشک انجام می شود هنگام تولید بتن و بسته به محاسبات انجام شده (مبنی بر محل جاگذاری پلیتها ) پلیتهای سوراخ داری در پشت بتن در نظر گرفته شده که پیچ مخصوصی به پشت این پلیت های سوراخ دار جوش داده شده و پلیت به شبکه مش درون پنل متصل می شود. بعد از تولید پنل به این روش کلمپ های آلومینیومی مخصوص به پنل متصل شده و از طریق براکتهای آلومینیومی تولید شده  بر روی نما توسط مجری نمای خشک نصب می شود .

منبع

ارسال نظر

همه نظرات

  • امین تاریخ 2023-01-29 در ساعت 20:55:12
    سلام ببخشید من در مورد بتن اکسپوز سوال داشتم؟
    می پسندید: