+

گیتار کلاسیک چیست : کتاب های موسیقی | فروشگاه اینترنتی سهند بوک

ارسال شده توسط: رحیم زاده | تاریخ انتشار: 2023-04-07 11:46:14 | | نظرات 0

حالا شاید بپرسید این گیتار چه تفاوتی با گیتارهای دنیا دارد؟

در پاسخ باید گفت که، دارای 6 سیم، چندین فرت، یک سوراخ صدا و سایر ویژگی هایی است که در اکثر گیتارها مشاهده می کنید. با این حال، یک گیتار کلاسیک منحصر به فرد است زیرا:

-سیم‌ها از نایلون ساخته شده‌اند – سیم‌های گیتار کلاسیک معمولاً از نایلون (یا سایر مواد با صدای مشابه مانند روده یا کربن) ساخته می‌شوند که صدایی غنی و گرم تولید می‌کنند. اکثر گیتارهای دیگر دارای سیم های فولادی هستند که صدای روشن تری تولید می کنند.

-فرت‌برد کمی پهن‌تر است – فرت‌برد گیتار کلاسیک کمی عریض‌تر از اکثر گیتارها ساخته شده است تا نواختن تکنیک‌های پیچیده انگشت را آسان‌تر کند.

-گردن کمی کوتاه‌تر است – گردن گیتار کلاسیک کمی کوتاه‌تر است… تا حدی به دلیل سنت و تا حدودی به این دلیل که نواختن را آسان‌تر می‌کند.

-بدنه توخالی است – یک گیتار کلاسیک همیشه بدنه ای توخالی دارد که به آن اجازه می دهد صدایی غنی و طنین دار تولید کند – حتی بدون تقویت. بسیاری از انواع گیتارهای دیگر نیز بدنه توخالی دارند، اما گیتارهای دیگر بدنه ای “جامد” دارند.

-اطراف سوراخ صدا یک “رزت” وجود دارد – در یک گیتار کلاسیک، همیشه یک طرح زیبا و تزئینی – به نام “رزت” – در اطراف سوراخ صدا پیدا خواهید کرد. این هیچ هدف کاربردی ندارد  فقط زیبایی شناسی!

دقیقاً گیتار کلاسیک چیست؟ با وجود سبک های بسیار زیاد گیتار در جهان امروز، تشخیص هر یک از آنها می تواند گیج کننده باشد.

جهت خرید کتاب های موسیقی به سایت فروشگاه اینترنتی کتاب های موسیقی سهند بوک مراجعه کنید: https://sahandbook.com

با این حال، سه چیز وجود دارد که گیتار کلاسیک (که گیتار اسپانیایی یا گیتار کلاسیک نیز نامیده می‌شود) را از سایر سبک‌های گیتار جدا می‌کند… ساز، تکنیک نواختن و موسیقی.

امروزه می توانید گیتارهایی با هر اندازه، شکل و صدایی که قابل تصور باشد پیدا کنید. گیتار آکوستیک، گیتار الکتریک، گیتار زهی استیل، گیتار فلامنکو، گیتار اسلاید، گیتار جاز… این لیست ادامه دارد و ادامه دارد.

با این حال، نوازندگان گیتار کلاسیک همیشه یک نوع خاص از گیتار را می نوازند، که به آن … “گیتار کلاسیک” گفته می شود. یک گیتار کلاسیک معمولی به شکل زیر است:

با این حال، موارد کمی وجود دارد که تکنیک نوازندگی گیتار کلاسیک را از سایر سبک‌های گیتار جدا می‌کند:

-کندن سیم ها با انگشتان – یک گیتاریست کلاسیک سیم ها را با انگشتان شست، اشاره، وسط و حلقه می کند. اغلب به این تکنیک “انگشت” می گویند. توجه داشته باشید که یک گیتاریست کلاسیک از پیک گیتار استفاده نمی کند.

-استفاده از ناخن برای نواختن – یک گیتاریست کلاسیک معمولاً با ناخن می نوازد تا صدایی بلند، تمیز و طنین انداز تولید کند.

نواختن با صدای طبیعی “آکوستیک” – گیتاریست های کلاسیک معمولا با صدای “آکوستیک” طبیعی می نوازند، به این معنی که از هیچ گونه تقویت یا اعوجاج الکترونیکی استفاده نمی کنند (اگرچه گاهی اوقات گیتار با میکروفون تقویت می شود).

– نگه داشتن گیتار در جای خود با ساپورت – یک نوازنده گیتار کلاسیک از نوعی تکیه گاه گیتار برای نگه داشتن گیتار در موقعیت نوازندگی خوب استفاده می کند. انواع مختلفی از تکیه گاه ها وجود دارد که یک گیتاریست ممکن است از آنها استفاده کند، مانند چهارپایه پا، بند یا تکیه گاه قابل اتصال.

-تلاش برای نواختن “تمیز” – یک نوازنده گیتار کلاسیک معمولاً سعی می‌کند بدون ایجاد صدای وزوز، صدای ناخن، نت‌های از دست رفته و غیره بنوازد.

-به طور کلی یک لحن گرم و غنی تولید می کند – معمولاً یک گیتاریست کلاسیک هنگام نواختن سعی می کند لحنی گرم، غنی و ملایم تولید کند. با این حال، این از گیتاریست به گیتاریست دیگر متفاوت است.

تکنیک بازی: همانطور که می توانید صدها نوع گیتار مختلف را پیدا کنید، هزاران تکنیک مختلف برای نواختن گیتار را خواهید دید. برخی از نوازندگان گیتاریست با یک پیک می‌کوبند در حالی که برخی دیگر با انگشتان دست می‌زنند. برخی از نوازندگان گیتار از مقدار زیادی تقویت و اعوجاج استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر با صدای طبیعی “آکوستیک” می نوازند.

کتاب موسیقی: گیتار شاید یکی از همه کاره ترین سازهای دنیا باشد. می تواند تقریباً از هر سبکی موسیقی پخش کند… از جاز، فانک، رگی و فلامنکو.

با این حال، نوازندگان گیتار کلاسیک فقط موسیقی از یک سبک به نام «موسیقی کلاسیک» می‌نوازند.

موسیقی کلاسیک چیست؟ این یک سبک موسیقی است که از موسیقی مذهبی اروپایی و سنت های موسیقی سکولار می آید. احتمالاً آهنگسازی برخی از مشهورترین موسیقیدانان کلاسیک مانند باخ، بتهوون، موتزارت و برامس را شنیده اید.

برخی از ویژگی های بارز موسیقی کلاسیک عبارتند از:

-موسیقی با نت نویسی نوشته می شود – آهنگسازان همیشه موسیقی کلاسیک را با نت نویسی می نویسند. این احتمالاً مهمترین چیزی است که موسیقی کلاسیک را از ژانرهای دیگر جدا می کند.

-موسیقی دقیقاً “همانطور که نوشته شده” اجرا می شود – موسیقی کلاسیک دقیقاً همانطور که در موسیقی نوشته شده است اجرا می شود. به عبارت دیگر، بداهه، تغییر یا افزودن به قطعه توسط نوازنده بسیار کم است.

– موسیقی از رنسانس تا معاصر را در بر می گیرد – موسیقی کلاسیک محدوده زمانی وسیعی را در بر می گیرد، از حدود 1400 قبل از میلاد مسیح تا دوران مدرن. این شامل بسیاری از دوره های موسیقی مهم مانند رنسانس، باروک، کلاسیک، رمانتیک و غیره می شود.

-موسیقی از فرهنگ‌های مختلف می‌آید – برخلاف سایر ژانرهای موسیقی که عمدتاً از یک فرهنگ خاص سرچشمه می‌گیرند، موسیقی کلاسیک اکنون از فرهنگ‌های بسیار متنوعی می‌آید. به عنوان مثال، موسیقی گیتار کلاسیک را از برزیل، اسپانیا، کوبا، آلمان، ایتالیا، انگلیس، ژاپن و غیره خواهید دید.

-موسیقی سبک های مختلفی را در بر می گیرد – در نتیجه تاریخ طولانی و تأثیرات فرهنگی مختلف، موسیقی کلاسیک اکنون طیف گسترده ای از سبک های موسیقی را در خود جای داده است. به عنوان مثال، موسیقی کلاسیک اخیراً عناصر جاز، پاپ، امپرسیونیسم و ​​غیره را در خود جای داده است.

منبع: فروشگاه کتاب های موسیقی

ارسال نظر