+

کتاب های تاریخی را از کجا بخریم

ارسال شده توسط: رحیم زاده | تاریخ انتشار: 2023-01-20 13:19:10 | خریدکتاب , کتاب های تاریخی , کتاب تاریخی , کتاب فروشی | نظرات 0

کتاب های تاریخی:

داستان های تاریخی با بازآفرینی و تحلیل درباره ی یک حادثه در گذشته تجربیاتی رایگان را در اختیار مخاطب قرار می دهند.آن ها از تجارب واقعی سخن می گویند و ما را درگیر جامعه،احساسات و باورهای مردمی می کنند که در زمانی متفاوت از ما زندگی کرده اند.یک داستان نویس تاریخی حادثه ای را برای نوشتن انتخاب می کند که هرچند در گذشته اتفاق افتاده است.

به منظور بیان یک داستان واقعی به روشی جذاب، نویسندگان کتابهای غیر داستانی غالباً زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد موضوع خود می‌کنند و سپس در می‌یابند که چگونه اطلاعات را به طرزی جذاب انتقال دهند.

اما برای امروز مخاطب حرفی برای گفتن دارد و آگاهی بخش او در مواجهه با حوادث معاصر و امروز می باشد.در واقع مفهوم داستان برای خواننده اثر آشناست. داستان تاریخی به خواننده قدرت تمییز و تشخیص می دهد،قدرتی که از تحلیل گذشته کسب می کند او را برای مواجهه با آینده آماده می کند.

انتخاب فکورانه ی موضوعات و مسائلی که بیش از بقیه جالب هستند.

تفسیر مسئولانۀ منابع برای تهیه استدلال‌های معنادار.

تصمیم‌های شخصی درباره اموری که باید گنجانده شوند و نشوند، و نحوۀ درک آن، نگارش تاریخی را در وهله اول امکان‌پذیر می‌کند. این نکته نیز مهم است که این تصمیم‌ها کار را بحث‌برانگیز می‌سازند، چون پژوهشگران مجبورند با قضاوت‌های پژوهشگران دیگر مخالفت کنند. پس می‌توانید نگارش دربارۀ تاریخ را استدلال یا مباحثه‌ای مداوم بر سر این فرایند اجتناب‌ناپذیر انتخاب و تفسیر قلمداد کنید. اولین چالش شما به عنوان نویسنده، یافتن شیوۀ ورود به این گفتگو است.

شما هم حتما جمله‌هایی مانند «ملّتی که تاریخ خود را نداند، محکوم به تکرار آن است» را شنیده‌اید، پس بهتر است با معرفی بهترین کتاب‌ های تاریخ ایران آغاز کنیم. قبل از هر چیزی باید بدانید به کدام بخش از تاریخ ایران علاقه دارید؛ چرا که ایران سرزمینی کهن است و به سادگی نمی‌توان تاریخ آن را کامل خواند، البته هستند کتاب‌هایی که با اشارات کلی تلاش می‌کنند سیر کلی اتفاقات مهم را برای‌تان شرح دهند.

تاریخ‌دانان باید به سوابق پراکندۀ به‌جامانده از دوره زمانی تحت مطالعه تکیه کنند. این شواهد فقط بخشی از داستان را آشکار می‌کنند. به همین دلایل، تمام نوشته‌های تاریخی قرار دارند، باید بر مبنای انتخاب و تفسیر باشند: * خرید کتاب *

تاریخ به شرح اتفاقاتی گفته ‌می‌شود که برای انسان‌ها در طول میلیون‌ها سال رخ داده است و شما با خواندن کتاب‌های تاریخی با شکل‌گیری کشورها، فروپاشی تمدن‌ها و... آشنا می‌شوید.

رمان دن کیشوت با ارائه ی ساختاری جدید و نثری جذاب و سرزنده به شکلی گسترده به عنوان اولین رمان مدرن جهان شناخته می شود. دون کیشوت آن قدر جذب داستان های عاشقانه ی شوالیه ها شده که تصمیم می گیرد خودش هم به یک جور شوالیه تبدیل شود. او به همراه خدمتکار وفادارش، سانچو پانزا، پا به انواع و اقسام ماجراجویی های جذاب می گذارد. این دو شخصیت تکرارنشدنی با یکدیگر به دور دنیا می چرخند و یکی از جاودانه ترین داستان های تاریخ را رقم می زنند. رمان دون کیشوت برای بیش از چهارصد سال است که تخیل مخاطبین را مسحور جذابیت خود ساخته و تأثیر شگرفی بر نسل های مختلف نویسندگان، از جمله دیکنز، ملویل، فاکنر و بسیاری دیگر داشته است.

ژوزف بالسامو اولین کتاب از مجموعه کتابهای تاریخی الکساندر دوما که در طی آن علل تکوین انقلاب فرانسه و بعد هم شرح مفصل انقلاب مزبور ذکر گردیده است و نویسنده وقایع مزبور را از زمان سلطنت لویی پانزدهم تا موقع اعدام لویی شانزدهم و همسرش ماری آنتوانت تعقیب مینماید.

لویی پانزدهم پادشاه فرانسه از کارهای جدی و امور سیاسی خوشش نمی آمد و کمتر اتفاق می افتاد که مایل به امور سیاسی و کارهای جدی باشد و وقتی با معاذیر دیگر نمی توانست متصدیان امور را که به مراجعه کرده بودند و کارهای جدی و سیاسی داشتند ، از سرباز کند، این جمله را به زبان می آورد:

«مضطرب نباشید ، تا من هستم این ماشین به حرکت خود ادامه می دهد، ولی بعد از من متوقف خواهد شد.» و مقصودش از «این ماشین» همانا امور دولت و ملت بود.

دوباری چون شاه را خوب می شناخت و می دانست که او از کارهای جدی و امور سیاسی و مملکت داری نفرت دارد ، یقین داشت که آن روز به لوسین خواهد آمد و نیز می دانست که آن روز برای یک درخواست بزرگ از او بهترین روزها است ، زیرا شب را در تریانون نزد عروس و صدراعظم خود گذارنیده ، حاضر است که برای جبران شب گذشته درخواست او را بپزیرد.

کتـاب کنیز ملکه مـصر نوشته میکل پیرامو (ترجمه ذبیح الله منصوری) .داستان در قالب اول شخص روایت می شود و به طور موازی زندگی چند شخصیت را پوشش می دهد. شرمیون با بیان زندگی خود در جایگاه یک کنیز پرده از اسرار جالب توجه خانمش کلوئوپاترا ملکه شهیر مـصر برمی دارد. شخصیت های اصلی این رمان تاریخی به ترتیب کلوئوپاترا، شرمیون، کال،آنتوان، ژولیوس سزار و بطلمیوس ۱۳ نام دارند.

بعد از مرگ پادشاه نی زن، کلوئوپاتر مجبور به ازدواج با برادر خود می شود اما از آنجا که ملکه دلباخته آنتوان جوان است سعی می کند تا با کمک کنیز خود شرمیون، برای برادر و همسرش مشکلاتی ایجاد کند. نقطه اوج این رمان تاریخی بعد از مرگ سزار و آشفتگی سیاسی اتفاق می افتد.کتـابی زیبا و جذاب.

خواجه تاجدار:

خواجه تاجدار  کتاب تاریخی است.

داستان به مرور رخدادهای تاریخی ایران می‌پردازد. از زمان مرگ نادرشاه افشار تا تا پایان زندگی آقا محمدخان. داستانی که با تولد او آغاز می‌شود و با مرگش به پایان می‌رسد.

این کتاب 850 صفحه ای به رخدادهای تاریخی ایران از هنگام مرگ نادرشاه افشار تا پایان زندگی آقامحمدخان قاجار به دیدی داستان‌ گونه می‌پردازد.

نکات برای نگارش کتاب های تاریخی :

اولین قانون برای نوشتن در مورد حوادث واقعی تاریخی تحقیق کردن است. خوب است نویسندگان کتابهای تاریخی مسلط به روشهای تحقیقاتی باشند تا آنچه می‌نویسند کاملا دقیق و مطابق با واقعیت باشد. اگر با دوره زمانی خاص یا موضوع خود آشنا نباشید، روند تحقیق طولانی تر خواهد بود. زاویه دید انتخاب کنید.

قوس داستانی ترسیم کنید.

همانند داستان نویسی قبل از ورود به فرآیند نوشتن خلاق، داشتن خلاصه‌ای از داستان و تعیین قوس کلی آن مهم است . حتی خشک ترین گزارش‌های دانشگاهی از وقایع تاریخی نیز دارای یک قوس روایی کلی هستند.

لازم نیست برای بیان زاویه دید یک فرد خاص از زبان اول شخص استفاده کنید . زاویه دیدی که انتخاب می‌کنید ممکن است در میان کتاب تغییر کند. اما باید بدانید در هر بخش از داستان یک شخصیت محوری وجود دارد.

روی کاراکترهای جذاب معروف تمرکز کنید.

اگر هدف شما پرفروش شدن کتاب است ، نوشتن درباره یک شخصیت تاریخی مانند جورج واشنگتن، الکساندر همیلتون یا مهاتما گاندی مطمئناً بیشتر جلب توجه می‌کند.

عناصر سایر ژانرها را وارد کنید.

نوشتن درباره موضوعات تاریخی به این معنی نیست که نمیتوانید از عناصر ژانری استفاده کنید. برخی از مشهورترین کتاب‌های مستند تاریخی از تکنیک‌های روایی ژانرهایی مانند داستان‌های علمی، داستان‌های روی سن، یا هیجان انگیز استفاده می‌کنند.

از رشد کاراکتر غافل نشوید.

فقط به این دلیل که در مورد وقایع واقعی می‌نویسید، نباید برخی از جنبه‌های اساسی رشد کاراکتر را نادیده بگیرید.کاراکترهای شما زمانی زنده بوده‌اند – وظیفه شما آن است که با آوردن جزییات واقعی، کاراکترها را در ذهن خواننده زنده کنید. بهترین کتاب‌های مستند تاریخ را به ترتیب زمانی بازگو نمی‌کنند بلکه بیشتر به افرادی می‌پردازند که بر رویدادهای مهم تأثیرگذار بوده و سعی در کشف ویژگی‌ها و خواسته‌هایی دارند که باعث تحریک آنها شده و از آنها یک انسان می‌سازد.

به جای نوشتن در مورد موضوعی مانند جنگ داخلی یا جنگ جهانی دوم، توجه خود را به یک واقعه خاص که در این دوره‌ها رخ داده محدود کنید.

بر روی یک رویداد خاص متمرکز شوید. ارتباط مدرن وقایع تاریخی را در نظر بگیرید .

خوانندگان علاقه مندند که وقایع تاریخی را با دنیای مدرن مرتبط کنند. به این فکر کنید که چگونه می‌توانید در حالی که پیوندهای ضمنی یا صریح رویدادها و مسائلی که امروز با آن روبرو هستیم را ترسیم می‌کنید، تاریخ را توصیف کنید

با قطعات کوتاهتر شروع کنید.

اگر برای اولین بار میخواهید یک رمان مستند تاریخی بنویسید بهتر است با نوشتن مقالات مجلات یا داستانهای کوتاه شروع کنید. این کار به شما کمک می‌کند مهارتهای خود را به عنوان یک مستندنویس تاریخی تقویت کنید و موضوعات جدیدی پیدا کنید که بعدا قابلیت تبدیل شدن به یک کتاب را دارند.

کتاب های اورجینال را از کجا بخریم؛ کتاب فروشی طلا

ارسال نظر